توریسم اوکراین

کتابخانه ملی اوکراین واسیلی ورنادسکی

کتابخانه ملی اوکراین

ین كتابخانه بزرگترین كتابخانه كشور اوكرین است كه در سال ۱۹۱۸ ساخته شده و از سال ۱۹۸۸ به نام «ورنادسكی» نامگذاری شده است.
حجم مخزن ین كتابخانه بالغ بر ۱۵ میلیون شماره مشتمل بر منابع با ارزش كتب، مجلات، روزنامه ها، نقشه ها، نت هی موسیقی، منابع تصویری، منابع خطی، منابع چاپی قدیمی، كتب دست نویس و اسناد می باشد به حدی كه بالا ترین تعداد كتب و اسناد دست نویس خط اسلاو در كشور را داراست.
ین كتابخانه سالانه ۱۴۰ تا ۱۶۰ هزار نسخه (كتاب، مجله و روزنامه) دریافت می نمید ضمن آنكه آن چه در كشور اوكرین منتشر می شود به انضمام رساله هی دورة دكتری در ین مراكز آرشیو می گردد. ین كتابخانه با بیش از۱۳۰۰ موسسه علمی و ۷۰ كتابخانه در كشور هی مختلف دنیا در ارتباط است.
منابع اطلاعاتی كتابخانه مورد استفادة ۲۵۰ هزار مراجعه كننده قرار می گیرد كه سالیانه ۳ تا ۵ میلیون مورد اطلاعات به صورت كتاب، نشریه و… دریافت می كنند و روزانه ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ دانشمند، كارشناس، دانشجو ازین كتابخانه بازدید می نمیند.
نیاز هی تخصصی ین افراد در۱۶ سالن تخصصی واقع در ساختمان اصلی كتابخانه و ۶ سالن شعبه كه در آن مخزن نوشته هی خطی، كتب نادر و چاپ قدیمی، مهر ها و رونوشتها، نت هی منتشره و مجموعه و دست نویس هی یهودی، مجموعه بزرگ روزنامه هی كشور اوكرین و همچنین بخش بزرگ آرشیو مخزن آكادمی علوم اوكرین وجود دارد .
تشكیلات جست و جو گر كتابخانه داری سیستم كاتولوگ و كارت می باشد و نیز مخزن اطلاعاتی و كتاب شناسی با حجم ۱۶۰ هزار نسخه را داراست. در ین مخزن اسنادی با جنبه هی مقرراتی ( قوانین، فرمانها، مصوبه ها و غیره) دائرة المعارف ها، راهنماها، لغت نامه ها و كتب شناسی هی ویژه نگهداری می شود سیستم كاتولوگ كتابخانه بر اساس نام نویسنده و نیز بر اساس زمینه موضوعی كتاب شكل گرفته است و از سال ۱۹۴۴ سیستم كامپیوتری كتاب تكمیل می شود.
در كتابخانه بیش از ۹۰۰ نفر با مسئولیتهی مختاف فعالیت دارند كه از ین تعداد ۷۰ درصد كتابدار، ۱۷ درصد مسئولین علمی و ۱۳ درصد خدمات جانبی را به عهده دارند.

بنای های یادبود اوکراین

بنای های یادبود اوکراین

بنای دوستی خلق ها

ساخت ین بنا در سال ۱۹۷۹ آغاز و در نوامبر سال ۱۹۸۲ به مناسبت ۳۲۵ مین سالگرد اتحاد دو ملت روسیه و اوكرین افتتاح گردید.

همچنین ساخت ین بنا مصادف با ۱۵۰۰مین سال تاسیس شهر كی یف بوده است.

بنای یاد بود ولادیمیر کبیر

ین بنا به یادبود ولادیمیر اولین مؤسس مسیحیت در كشور اوكرین در خیابان ولادیمیر واقع گردیده است.هیچ یك از شخصیت هی تاریخ قدیم اوكرین در میان نسل جدید معاصر از چنان محبوبیتی برخوردار نیست كه ولادیمیر سویاتسلاویچ (۱۰۵۵_۹۵۵ ) بر خور دار است.
«مهم ترین اقدام ولادیمیر ین بود كه در سرزمین خود مسیحیت را برقرار و رسمی نمود و از سال ۹۸۸ میلادی، مذهب رسمی دولتی در روسیه قدیم، مسیحیت اعلام شد». به ین ترتیب كی یف روس جیگاه خود را در اروپا تحكیم نمود و ارتباطات اقتصادی و فرهنگی خود را با بسیاری از كشور هی اروپیی توسعه داد و در خود روسیه به طور فعالی ادبیات، نویسندگی، معماری پیشرفت نمود. مذهب جدید بری روس كی یف و یگانگی و اتحاد به همراه آورد.
به جز بیزانس، كي‌یف روس در دورة هدیت ولادیمیر سویاتلاویچ، رابطه با آلمان، روم، لهستان، چك، كشور هی اسكاندیناوی رابطه برقرار نمود كه باعث افزیش اعتبار ین كشور شد. در كتاب « كلام در خصوص قانون و بركت خدا» به نقل از اسقف یلاریون كه اسقف اعظم كی یف بود، آمده است: «او نه در یك سرزمین خشك و دورافتاده حكومت می كرد، بلكه بر روسیه كه تمام دنیا از آن اطلاع دارند حكومت كرد.»

بنی یادبود تاراس شفچنكو

بنی یادبود تاراس شفچنكو بنا به یادبود تاراس شفچنكو شاعر نامدار اوكرینی( ۱۸۶۱_ ۱۸۱۴) بنا گردیده است.

آثار و اشعار وی در میان مردم اوكرین طرفداران زیادی داشته و سرده هی وی تأثیر بسزیی در تهییج روحیه وطن پرستی در میان مردم اوكرین داشته است.
ین مجسمه به منظور تجلیل از مقام بوگدان§ خمیلنتیسكی یكی از فرماندهان ارتش اوكرین كه در قرن ۱۶ تلاش زیادی را بری استقلال و آزادی اوكرین از یوغ لهستانی انجام داد بنا شده است. تحت هدیت خمیلنسكی، سرزمین اوكرین از حكومت لهستان آزاد گردید، و نظم جدیدی در میان قزاق ها آغاز می شود و سیستم حكومتی جدیدی تشكیل می شود.
خمیلنسكی یده دولت مستقل اوكرین در ۱۶۴۹ را شكل داد. وی به صورت ریشه ی با مشكلات اجتماعی به مبارزه پرداخت. در زمان جنگ خمیلنسكی خود را تنها به عنوان یك نظامی مبارز مطرح نساخت، بلكه به عنوان دیپلماتی خود را نشان داد كه توانست اوكرین را در اروپا به عنوان یك دولت در حقوق بین الملل مطرح نمید. با توجه به وضعیت موجود در داخل و نیز سطح بین المللی خمیلنسكی به مذاكره با روسیه دست زد و در سال ۱۶۵۴ بود كه میان اوكرین و روسیه به صورت كنفدراسیون متحد شدند. تا انتهی حیات خود بگدان خمیلسكی سیاست داخلی مستقلی را در پیش گرفت، جیگاه و موقعیت اوكرین را در صحنه بین الملی مستحكم ساخت. وی در شهر چیگرین در گذشت و در شهر سوبوتف مدفون می باشد.
وی اصلیتاً لهستانی بود ولی مخالف حاكمیت لهستان در بخش غربی اوكرین بود. همچنین نامبرده بنیانگذار «سیچ» یا قلعه هی نظامی اوكرین می باشد.

تندیس اولین رئیس جمهور اوکراین

مجسمه میخائیل گورشوفسكی اولین رئیس جمهور مستقل اوكرین كه در آوریل سال ۱۹۱۸ بری مدت كوتاهی ( حدوداً ۹ ماه ) ریاست جمهوری را به عهده گرفت.

وی داری دكتری تاریخ بود ولی نداشتن تجربه كار سیاسی و فقدان نیروی نظامی سبب گردید تا دولت وی سقوط نموده و پس از مدتی اوكرین نیز به انضمام اتحاد جماهیر شوروی در ید.

بنای سرباز گمنام اوکراین

بنی معروف سرباز گمنام یا «آتش فروزان » شهر كی یف از دیگر بنا هی دیدنی در ین شهر می باشد .

ین بنا در دهه ی ۷۰ میلادی ساخته شده است مردم و مقامات اوكرین همه ساله در سالروز پیروزی بر ارتش نازی در ین محل اجتماع نموده و شاخه گلی را به یاد قربانیان كشته هی جنگ جهانی دوم اهدا می نمیند. شیان گفتن است با، آغاز جنگ در جبهه شوروی در تاریخ ۲۲ ژوئن ۱۹۴۱ شهر كی یف و سیر نقاط كشور بمباران و به اشغال نیرو هی آلمانی در آمد تا ینكه با مقاومت نیرو هی ارتش سرخ و رشادت هی دو فرمانده به نامهی ” كونیف” و “روكاسفسكی” در نوامبر سال ۱۹۴۴ از دست آلمانها آزاد شد. در فوریة سال ۱۹۴۴ یكی از بزرگترین نبرد ها میان تانك هی آلمانی و ارتش شوروی در استان چركاسی اوكرین انجام شد كه نیرو هی آلمانی تن به شكست دادند. اوكرین در جریان جنگ دوم جهانی حدود ۵ میلیون جمعیت خود را از دست داد ضمن آنكه ۲ میلیون اوكرینی به اردوگاههی كار اجباری آلمان منتقل شدند بسیاری از مجتمع هی صنعتی كشور در جریان جنگ ویران و برخی نیز بنا به دستور استالین به خاك روسیه و آسیی میانه منتقل شد.

تندیس اولین مبلغین مسیحی در اوکراین

تندیس كریل و میفادو دو برادر بلغاری كه در قرن ۱۰ میلادی مذهب مسیحیت را به مردم عرضه نمودند به همراه پرنس اولگا كه جذابیت خاصی را به میدان میخائیلوفسكی بخشیده است.

از آنجائی كه اولین انجیل عرضه شده به مردم اوكرین توسط ین مبلغان به خط «كریل» نوشته شده بود، مردم اوكرین علاوه بر پذیرش مسیحیت خط ین انجیل را كه امروزه به آن خط «سیریلیك» یا «كریل» گفته می شود و بر گرفته از نام ین دو برادر می باشند را نیز نپذیرفتد. ین تندیس در سال ۱۹۲۰ ساخته شد ولی در زمان استالین مفقود گردید تا ینكه در سال ۱۹۹۵ در حفاریهی خیابانهی اطراف كلیسی میخائیلو فسكی از زیر زمین كشف شد.

موزه های شهر کیف اوکراین

موزه های شهر کیف اوکراین

موزه ملی تاریخ جنگ

موزه ملی تاریخ جنگ در تاریخ ۷ اكتبر سال ۱۹۷۴ افتتاح گردیده است.ین مكان یادبود كه شامل چند مكان بزرگ است توسط معماری مشهور به نام «ویتچ» طراحی و در دامنه تپه هی مشرف به دنیپر ساخته شده است.
ساختمان مركزی ین بنا از موزه و مجسمه یادبود مادر میهن ( رودینا مات ) تشكیل می شود كه ۶۲ متر بلندی دارد و از برنز ریخته شده و ۱۵۰ تن وزن دارد. در كنار ساختمان مركزی، نمیشگاه هیی از مجسمه ها به افتخار فدا كاری هی مردم در سال هی جنگ ساخته شده كه مهم ترین آن كاسه آتش با قطر ۱۶ متری و میدان تجهیزات جنگی می باشد. ساختمان مركزی شامل ۱۴ تالار با مساحت ۵ هزار متر مربع است و در آن بیش از ۱۲ هزار قطعه وسیله جنگی در معرض دید عموم قرارداده شده است . ین موزه كه در زمان برژنف رهبر وقت شوروی كه خود اوكرینی الاصل بود ساخته شده است بخشی از فداكاریهی مردم اوكرین در جنگ علیه آلمان هیتلری (۱۹۴۵_ ۱۹۴۱ ) را نشان می دهد. از آغاز افتتاح ین موزه تا كنون متجاوز از ۱۷۰ میلیون نفر از ۱۷۰ كشور جهان از ین مكان دیدن نموده اند.

موزه بولگاکوف

نمایی جالب و نا متعارف از زندگی مشهورترین نویسنده کیف، میخائیل بولگاکوف بعنوان پسری جوان. آثار درون موزه بر روی محافظ سفید که شرح حال او در زمان جنگ داخلی روسیه در کیف است، و شاهکارهایی همچون مستر و ماگاریتا تمرکز دارند.

موزه ملی چرنوبیل

این موزه آمیزه ای از آثار هنری درباره فاجعه عظیم اتمی چرنوبیل، ابزارآلاتی که از این صحرا بدست آمده، و مدل هایی از نجات دهندگان شجاع و آتش نشان هایی که در این راه جان باختند است. ده ها علامتی که از سقف آویزان هستند یادبودی بر شهرهاییست که تخلیه شدند و هنوز هم زندگی در آن ها خطرناک است.

موزه ایالتی هوانوردی

این موزه که در فرودگاه قدیمی ژولیانی و روبروی ترمینال آن در منطقه صنعتی قرار دارد، هواپیماهای شهری و نظامی بسیاری از جمله ای ان-۲ و تی یو-۱۰۴ را در خود جای داد

کاخ مارینسکی کشور اوکراین

کاخ مارینسکی اوکراین

یكی از زیبا ترین آثار معماری به سبك باركو می باشد. طرح آن توسط ی. میچورین با الهام از قصری در روستی پروا در حومه ی مسكو به منظور استراحت تزار صورت می گرفت.
ین كاخ به افتخار ورود امپراطور الكساندر دوم و همسرش «ماریا» به كی یف “مارینسكی” نام گذاری شد.

در ین كاخ علاوه بر خاندان سلطنتی در زمانهی مختلف مقامات عالی رتبه شهری زندگی می كزدند و در حال حاضر ین كاخ محل پذیرائی مهمانیهی رسمی رئیس جمهور اوكرین می باشد.
احداث مجموعه ی كاخ فوق، در سال ۱۷۵۲ میلادی آغاز شد، بخش اصلی آن در سال ۱۷۵۵ میلادی خاتمه یافت ولی بخش هی جداگانه آن تا سال هی دهه ی ۶۰ به درازا كشید.
در سال ۱۸۱۹ میلادی آتش سوزی طبقه ی دوم قصر را كه از چوب ساخته شده بود، از بین برد.

بنی فوق سپس با طرح معمار ك_ ماشینسكی در سال ۱۸۷۰ میلادی مورد مرمت قرار گرفت كه در همین زمان نقشه داخلی بنا مورد تغییر قرارگرفت. از سوی پارك نیز در بخش اصلی قصر، تجدید بنی بالكن ها و پلكان انجام گرفت. و در سال ۱۹۴۹_۱۹۴۵ در زمان مرمت ها توسط معمار پ_ آلشین طرح داخلی بخشی از قصر صورت گرفت، اما نمی اصلی قصر مطابق طرح میفسكی باقی می ماند.
معماری نمی قصر با غنی تصویری، همراه با ظریف كاری هی به كار برده شده در گلچین ها، كنده كاری ها، نرده هی بالكن ها و نیز پلكان و چارچوب هی پنجره ها بسیار چشمگیر می باشد.

هماهنگی میان رنگ سفید دكورها در زمینه فیروزه ی دیوار ها ین عناصر را بیش از پیش جلوه گر می كند. مجموعه قصر از یك بنی مركزی و دو بنا از طرفین تشكیل شده است.
طول بنی اصلی ۳/۶۵ متر می باشد و از سوی پارك دو بنی پهلویی ۱/۹ متر دارند، عرض بنی میانی ۲۰ متر است و عرض بناهی پهلویی ۱/۹ متر میباشد. ارتفاع بنی فوق ۱۶ متر می باشد. ضخامت دیوار در طبقه ی اول یك متر و در طبقه ی دوم به ۸۰ سانتی متر می رسد.

قلعه آشیانه پرستو

قلعه آشیانه پرستو

این قلعه در حدود ۲۰۰۰ سال قدمت دارد و به دست رومی ها در ساحل دریای سیاه در بندر یالتا  (Yalta) , در شهرکریما(کریمه) (Crimea), در کشور اوکراین (Ukraine) ساخته شده است.

این قلعه در حقیقت نماد شهر کریما است و همانطور که در تصویر می بینید بر فراز صخره مرتفع سنگی بنام آیتودور (Ai-Todor) قرار گرفته و در همان زمان جاده ای نیز از سمت ساحل تا بالای صخره و قلعه  احداث شده است.

 آشیانه ی پرستو یا Swallow’s Nest قلعه ای زیبا در نزدیکی شهر یالتا مستقر بر شبه جزیره ی کریما می باشد در جنوب کشور اکراین واقع شده است. این قلعه بین سال های ۱۹۱۱ و ۱۹۱۲ در نزدیکی Gaspra و بر روی پرتگاه ۴۰ متری Aurora ساخته شد. طرح نئو- گوتیک این قلعه توسط یک معمار روسیه ای به نام لئونید شروود ارائه توسط یک نجیب زاده آلمانی ساخته  شد. این قلعه درست روبروی دماغه ی Ai-Todor در دریای سیاه و در مجاورت بقایای قلعه ی نظامی رومیان به نام Charax مستقر شده است. آشیانه ی پرستو یکی از پرطرفدارترین جاذبه های توریستی کریما می باشد و امروزه به سمبل ساحل جنوبی این شبه جزیره تبدیل شده است.

این ساختمان با طول ۲۰ متر و عرض ۱۰ متر، بسیار کوچک و فشرده است. در طرح اصلی آن یک راهرو بزرگ، اطاق مهمان، پلکانی متصل به برج و ۲ اطاق خواب در ۲ طبقه ی برج جای گرفته بودند. فضای درون اطاق مهمان با ورقه های چوبی زیبا تزئین شده و سقف سایر اطاق ها با گچ بری و نقاشی آراسته شده اند. در اطراف ساختمان اصلی قلعه نیز سکویی تعبیه شده که چشم انداز فوق العاده ای از دریای سیاه و نیز سواحل دوردست یالتا به شما ارائه می دهد.

آشیانه ی پرستو به عنوان سمبل ساحل جنوبی شبه جزیره ی کریما اهمیتی خاص یافت و به همین دلیل در بسیاری از فیلم های شوروی سابق به تصویر کشیده شده است. به عنوان مثال فیلم Desyat Negrityat که در سال ۱۹۸۷ از روی کتاب And Then There Were None نوشته ی Agatha Christie ساخته شد، در این قلعه فیلم برداری شده است. همچنین در سال ۱۹۸۳ در فیلم کودکانه ی “آکادمی آقای Blot” محصول مشترک شوروی و لهستان و نیز در سال ۱۹۸۷ در فیلم سوئدی “میو در سرزمینی دور افتاده” که کار مشترکی از کشورهای سوئد، نروژ و شوروی بود، از این قلعه استفاده شده است.

کلیساهای مهم کشور اوکراین

کلیساهای مهم کشور اوکراین

کلیسای جامع کیف، مجموعه کلیسای صافیتسکی، مجموعه کلیسای پیچرسکی

کلیسای جامع کیف

کلیسای جامع کیف که کلیسای جامع صوفیا نامیده شده است متعلق به قرن ۱۱ میلادی بوده و در مرکز شهر کیف واقع است .این کلیسا با معماری بیزانسی ( روم شرقی ) و تصاویر بی نظیرش یکی از بهترین ها در نوع خود می باشد و باستان شناسان آن را یک گنجینه باستانی می دانند زیرا در آن از هر دوره یعنی از قرن ۱۱ تا ۱۹ آثار هنری و نقاشیهای نفیسی به جای مانده است. در معماری داخل بنا از اجرائی مانند ستونها و طاق ها استفاده شده است.
این کلیسا شامل ۲۶۰ متر مکعب طرح های موزائیکی و ۳۰۰ متر مکعب طرح های  نقاشی با تنوع رنگی بسیار زیاد یعنی ۱۷۷ نوع رنگ می باشد که در نوع خود بی همتا و منحصر به فرد هستند. اکثر تصاویر نقشهائی مرتبط  با مضامین مقدسات مسیحیان می باشد اما  در این میان یکی از تصاویر مربوط به قرن ۱۱متعلق به پادشاه محبوب روسیه بهمراه خانواده اش می باشد .این پادشاه که  Yaroslaw Mudriy نام داشته به علت وضع قانون عادلانه و گسترش روابط  کشورش با کشورهای اروپائی در نزد مردم آن زمان محبوبیت یافته است. تصاویر قرن ۱۷ تا ۱۹ همه تصاویر مذهبی و آئینی می باشد .
ناقوس کلیسای صوفیا نیز به علت داشتن تصاویرزیبا و باشکوه تاریخی دارای اهمیت است . تصاویر نقش شده بر ناقوس یاد آور جشنی بزرگ است که توسط پادشاه قسطنطنیه (  Konstantin Porfirogenet) برای احترام و بزگداشت پرنسس روسی , دختر پادشاه Yaroslaw  برگزارشده بوده است. تصاویر صحنه هائی از جشن را مثل نمایش خنده دار , تردستی , نوازندگان , رقاصان و مسابقات ارابه رانی نشان می دهد .

مجموعه کلیسای صافیتسکی

ین كلیسا قدیمی ترین كلیسی شهر محسوب می شود و قدمت آن به قرن ۱۱ میلادی بر می گردد و در برخی رویات آمده است كه در زمان یورسلاو حكیم (فرمانروی آن زمان ) در سال ۱۳۰۶ میلادی به مناسبت غلبه بر قوم بیجینگ یكی از اقوام آسییی آن زمان ساخته شده و به رویت دیگر ین بنا در زمان پادشاه ولادیمیر در سال ۱۰۱۷ بنا نهاده شده است. در ین كلیسا نقاشی هی مختلف و اشیا ساخته شده از طلا نگهداری میشود.

مجموعه کلیسای پیچرسکی

مجموعه كلیسا و زیارتگاه قدیمی «لاورا» كه در سال ۱۰۵۱ توسط راهبان آنتونی و فئودوسی پیچرسكی بری ترویج و تحكیم مبانی مسیحیت بنا گردید.

ین مجموعه در زمینی به مساحت ۲۸ هكتار واقع است و شامل ۸۰ بنا در ارتفاعات مشرف به رودخانه ی دنیپر می باشد. ین مجموعه شامل كلیساها، موزه ها، بقیی دیوار هی دفاعی و برج و باروها، دخمه هائی كه اجساد راهبان در آن قرار دارد، كلیسا، صومعه، مدرسه علوم دینی می باشد كه محل زیارت مسیحیان ارتدوكس، اوكرین و سیر كشورها می باشد. ین مركز همچنین محلی بری فراگیری علوم مختلف از جمله پزشكی، تاریخ و هنر بوده است. در ین مجموعه آثار دیدنی از جمله موزة اشیی میكروسكوپی و نقاشی هی مختلف و اشیی ساخته شده از طلا نگهداری می شود. ین مجموعه در خیابان سچنواهوا پروستانیا شماره ی ۲۱ واقع شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پنج × 2 =

فهرست
کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ